Szukaj na stronie
pewiczanka
telefon alarmowy 994
polski deutsch english
slajd
przycisk przycisk przycisk

Podczas spotkań polskiej reprezentacji na EURO 2016 nie tylko kibicom w Koninie skacze ciśnienie. Sportowe emocje mają bowiem decydujący wpływ na pobór wody z wodociągów, który z chwilą rozpoczęcia meczu polskiej drużyny gwałtownie maleje, aby równie gwałtownie skoczyć do góry po zakończeniu pierwszej połowy, ponownie zmaleć po przerwie i znów zanotować skok w górę po zakończeniu meczu.
 
Przed rozpoczęciem spotkania z Ukrainą, rozegranego 21 czerwca, o godz. 18.00 pobór wody wynosił 420 m3. W trakcie pierwszej połowy spadł do 380 m3, aby w 2 minuty po gwizdku sędziego oznaczającym przerwę, skoczyć do 900 m3. Po powrocie piłkarzy na boisko, a kibiców przed telewizory, pobór wody zmalał do 300 m3, aby po zakończeniu meczu podnieść się do 750 m3. Podobne skoki poboru wody zanotowano podczas meczów z Irlandią Północną i Niemcami.
 
Szybkość w uzyskiwaniu podanych wyżej informacji jest efektem modernizacji układu automatyki w Dziale Produkcji Wody Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie. Dotyczyła układu sterowania 18 studniami głębinowymi. W trakcie inwestycji ułożono 13 km światłowodu, którym połączono wszystkie studnie głębinowe z dyspozytornią w Dziale Produkcji Wody. Zmodernizowano także system informatyczny SCADA, którego główne funkcje obejmują zbieranie aktualnych danych (pomiarów), ich wizualizację, sterowanie procesem, alarmowanie oraz archiwizację danych. Najważniejsze efekty wdrożenia to archiwizacja parametrów technologicznych ujęcia wody, możliwość śledzenia zmian lustra wody, analiza współczynników wydajności studni oraz możliwość szybkiej analizy danych.