Get Adobe Flash player
Komunikaty

Fajerwerki w Projekcie „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina”


19.05.2015

Pokaz sztucznych ogni, występy lokalnych artystów, bezpłatny park zabaw dla dzieci i konkursy z nagrodami. To tylko część atrakcji, jakie czekać będą na uczestników pikniku rodzinnego, który w sobotę 30 maja, odbędzie się na Bulwarze Nadwarciańskim w Koninie. Organizator, którym jest konińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, zaprasza wszystkich mieszkańców Konina i okolic.

Piknik rozpocznie się o godzinie 17:00. Warto wybrać się na niego całą rodziną, organizator przewidział atrakcje dla uczestników w każdym wieku. Dzieci będą mogły poszaleć na dmuchanych zamkach i zjeżdżalniach, wziąć udział w konkursach sprawnościowych, pokolorować buzie, obejrzeć pokaz baniek mydlanych i pobawić się w towarzystwie szczudlarza. Na nieco starszych czekać będzie bungie, występy tancerzy i wokalistów z Konińskiego Domu Kultury oraz konkursy z nagrodami. Dla dorosłych wystąpi zespół Gold, będą też stoiska z przekąskami i napojami. Zwieńczeniem pikniku będzie pokaz sztucznych ogni, który rozświetli niebo nad Koninem około godziny 22.00.

Przede wszystkim jednak podczas pikniku będzie się można zapoznać z efektami prowadzonego od dwóch lat Projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina”. Podsumowanie inwestycji znajdziemy na wystawie fotograficznej dokumentującej przebieg prac, dostępne będą też broszury i foldery z informacjami na temat efektów Projektu.

Przypomnimy, że w jego ramach zbudowano ponad 5 km kanalizacji sanitarnej w osiedlach Pątnów i Gaj oraz przeprowadzono modernizację i rozbudowę Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg. Skutkiem inwestycji będzie poprawa stanu środowiska naturalnego w Koninie oraz podniesienie poziomu życia mieszkańców miasta. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi ponad 27 mln zł, a wartość dofinansowania prawie 13 mln zł.

 

 Słoneczny Dzień Otwarty PWiK
Ponad 700 osób skorzystało z zaproszenia i odwiedziło w piątek 12 września br. Oczyszczalnię Ścieków Prawy Brzeg podczas Dnia Otwartego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie. Piękna słoneczna pogoda największą radość sprawiła dzieciom i młodzieży, bo to głównie z myślą o najmłodszych „Pewik” przygotował szereg atrakcji, niespodzianek i upominków. Podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, szefów konińskich firm, samorządowców i parlamentarzystów oraz mediów, władze PWiK Sp z o.o. przedstawiły plany rozwoju spółki aż do 2020 roku. Ich celem jest stałe podnoszenie jakości świadczonych usług, pozyskiwanie nowych odbiorców oraz świadczenie usług operatorskich w sąsiednich gminach. 

Zwiedzanie oczyszczalni i laboratorium, pokaz sprzętu specjalistycznego, sporo atrakcji dla najmłodszych na Ekologicznym Placu Zabaw – wodne kule, dmuchańce, mini-bungee, konkursy z nagrodami i atrakcyjne upominki, stoiska ze słodkościami,  malowanie buziek, grochówka dla każdego i lana strumieniami pyszna woda „Pewiczanka” – to główne atrakcje Dnia Otwartego w konińskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Piknik, przy świetnej pogodzie, odbył się na terenie prawobrzeżnej oczyszczalni modernizowanej obecnie w ramach Projektu „,Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina”. Tego dnia do godziny 18.00 czynne było Biuro Obsługi Klienta. 

Największym zainteresowaniem zwiedzających oczyszczalnię cieszył się pokaz nowoczesnego laboratorium, którego pracownicy na potrzeby Dnia Otwartego zaprezentowali wiele ciekawych doświadczeń i objaśnili zasady funkcjonowania laboratorium, które wyposażone jest w sprzęt światowej klasy. Na dzieciach szczególnie duże wrażenie zrobiła prezentacja technologii oczyszczania ścieków, pokaz tego „jak brudna woda w czystą się zmieniła”. Dużo pytań i komentarzy pojawiało się przy ujściu poddanych procesowi oczyszczania, „bezpiecznych” już dla środowiska ścieków do rzeki Warty. Zwiedzanie oczyszczalni odbywało się w 25-osobowych grupach, w asyście profesjonalnych przewodników i opiekunów. Zorganizowane grupy uczniów konińskich przedszkoli i szkół dowoził na miejsce autobus MZK, ten sam, który już od roku promuje w mieście Projekt modernizacji oczyszczalni  i systemu kanalizacyjnego. Całą oczyszczalnię „z lotu ptaka” można było zobaczyć na makiecie, a poszczególne etapy realizowanego przez PWiK unijnego Projektu pokazano na wystawie, która jeszcze przez rok będzie pokazywana mieszkańcom w różnych częściach Konina. 

Przedsiębiorstwo odwiedzili także samorządowcy z prezydentem Konina Józefem Nowickim na czele.  Podczas konferencji prasowej władze Spółki podsumowały stan zaawansowania prac przy modernizacji Oczyszczalni Prawy Brzeg, budowie 5 km sieci kanalizacyjnej w osiedlach Gaj i Pątnów, poinformowały też o swych ambitnych planach na najbliższe lata. Prezes PWiK Sp. z o.o. w Koninie Zbigniew Szymczak przypomniał, że najbliższym celem Przedsiębiorstwa jest osiągnięcie od stycznia 2016 roku, najwyższego, europejskiego standardu oczyszczania ścieków, zgodnego z unijną dyrektywą „ściekową” 91/271/EWG. Kolejne, duże wyzwania i projekty, które zamierza realizować „Pewik” związane są z modernizacją Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg w Koninie i renowacją 13 km kanalizacji sanitarnej i 305 studzienek. Korzyści finansowe i ekologiczne z prowadzonych i planowanych przez PWiK Sp. z o.o. w Koninie inwestycji, które opiewają łącznie  na kwotę blisko 75 mln złotych, odczują wszyscy mieszkańcy Konina i środowisko. Do 2020 roku Spółka zamierza zająć się jeszcze modernizacją Stacji Uzdatniania Wody, zmianą technologii jej uzdatniania, budową regionalnej instalacji zagospodarowania osadów ściekowych z ciągiem fermentacji, odzyskiwaniem biogazu oraz produkcją energii cieplnej i elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Dzień Otwarty PWiK nie był dla konińskich dzieci i młodzieży ostatnim w tym roku kontaktem  z tematyką czystej wody, oczyszczania ścieków, bezpiecznego środowiska i działań podejmowanych w tym celu przez konińską spółkę. Już jesienią w konińskich szkołach gimnazjalnych i średnich będą kontynuowanie specjalne lekcje ekologii, podczas których, poprzez prezentacje multimedialne, filmy, zajęcia połączone z prostymi doświadczeniami chemicznymi i konkursami, młodzież ma okazję  dowiedzieć  się od kompetentnych osób, jakie zagrożenia niosą ze sobą ścieki komunalne, jaki jest poziom degradacji środowiska jako skutku niewłaściwego zabezpieczenia ścieków komunalnych oraz  jak dochodzi do zanieczyszczenia wód gruntowych detergentami, tłuszczami i barwnikami chemicznymi itp. 

Serdecznie zapraszamy na Dni Otwarte PWiK Sp. z o.o. w Koninie w 2015 roku.

Jak działa Oczyszczalnia Ścieków?
02.09.2014
Oczyszczalnia Ścieków „Prawy Brzeg” znów otwiera swoje drzwi przed mieszkańcami Konina. 12 września będą oni mogli m.in. poznać technologię oczyszczania nieczystości, obejrzeć sprzęt wykorzystywany do badania uszkodzeń podziemnych rur czy odwiedzić jedno z największych i najlepszych laboratoriów w regionie. Organizator wydarzenia – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie – przygotowało także inne rozrywki: koncerty i atrakcje dla dzieci.

Tegoroczny „Dzień otwarty Oczyszczalni Ścieków” będzie szczególny, bo będzie to pierwsza okazja zwiedzenia obiektu po jego modernizacji i rozbudowie. Prowadzona od jesieni inwestycja jest już na ukończeniu. Dzięki niej Oczyszczalnia będzie spełniać najsurowsze wymagania dotyczące redukcji szkodliwych dla środowiska związków zawartych w wodzie.  

Oprócz możliwości zwiedzenia obiektu z przewodnikiem i zapoznania się z obecnymi możliwościami Oczyszczalni, uczestnicy wydarzenia będą mogli także poznać tajniki tamtejszego laboratorium oraz obejrzeć pokaz specjalnego sprzętu wykorzystywanego do usuwania awarii i przeglądu podziemnych instalacji kanalizacyjnych, np. kamery na kołach wprowadzanej do rur bez konieczności ich rozkopywania. To jedyna taka okazja w roku. Będą też koncerty lokalnych grup, atrakcje dla dzieci i konkursy z nagrodami. 

Do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zaproszono konińskie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Tego dnia obiekty oczyszczalni zwiedzą też przedstawiciele władz miasta, miejskich spółek i placówek oraz dziennikarze. 

„Dzień otwarty Oczyszczalni Ścieków” odbędzie się 12 września na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie przy ul. Poznańskiej. Początek zaplanowano na godzinę 12.30 a koniec na 17.30. 

Wydarzenie to będzie jednym z elementów promocji realizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie Projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina”. W jego ramach zbudowano ponad 5 km kanalizacji sanitarnej na osiedlach Pątnów i Gaj oraz przeprowadzono wspomnianą modernizację i rozbudowę Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg. Efektem obu tych inwestycji będzie poprawa stanu środowiska naturalnego w Koninie oraz podniesienie poziomu życia mieszkańców miasta. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi ponad 27 mln zł, a wartość dofinansowania prawie 13 mln zł.Zobacz spot promujący naszą inwestycję
23.06.2014
Od 23 czerwca na antenie TV Wielkopolska oglądać można kolejny spot reklamowy poświęcony realizacji Projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Konina”. Tym razem tematem 30-sekundowego filmu jest prezentacja dotychczas wykonanych zadań inwestycyjnych na osiedlach Pątnów i Gaj oraz rozpoczęcie robót na terenie Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg. Spot informuje również o korzyściach, jakie wynikną z efektów tej inwestycji dla miasta i jego mieszkańców. Udział w nagraniu filmu wziął Prezydent Konina Józef Nowicki. Spot prezentowany jest każdego dnia przez dwa tygodnie, kilka razy dziennie w porze największej oglądalności. Do 6 lipca wyświetlony zostanie 42 razy. To druga z trzech telewizyjnych kampanii promujących Projekt. Poprzednią przeprowadzono jesienią zeszłego roku, ostatnia planowana jest na połowę 2015 roku.Jak się brudna woda w czystą zamieniła – ruszyły lekcje ekologii
05.05.2014
Do czego potrzebujemy wody? Co by było, gdyby na Ziemi zabrakło wody, skąd się bierze woda w kranie, jak się „brudna woda w czystą zmieniła”? Skąd się biorą trujące ścieki, dlaczego potrzebna jest oczyszczalnia ścieków i jak działa system kanalizacyjny? - to tylko kilka z wielu pytań i wątpliwości, które zostaną gruntownie wyjaśnione podczas lekcji ekologii przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży z Konina. Pierwsze lekcje przeprowadzono już w wybranych przedszkolach. Po reakcjach maluchów, ich zaangażowaniu i uśmiechniętych buziach widać, że pomysł atrakcyjnego połączenia edukacji z zabawą przynosi same pozytywne rezultaty. 

Programem edukacyjnym przygotowanym w ramach projektu Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina objęci zostaną uczniowie wszystkich szczebli konińskich szkół oraz przedszkolacy, w sumie kilka tysięcy dziewcząt i chłopców. Scenariusze lekcji obejmujące prezentacje multimedialne, filmy, zdjęcia połączone z  prostymi doświadczeniami chemicznymi i konkursami przygotowali konińscy metodycy, zajęcia zaś prowadzą najlepsi miejscowi nauczyciele. Każda lekcja, przypominająca bardziej edukacyjną zabawę niż tradycyjne zajęcia w szkole, kończy się krótkim sprawdzianem – konkursem z cennymi nagrodami. Ważnym elementem lekcji, zgodnym z programem nauczania, jest seria ćwiczeń i doświadczeń, dzięki którym uczniowie i przedszkolaki dowiadują się jakie zagrożenia niosą ze sobą ścieki komunalne, jaki jest poziom degradacji środowiska jako skutku niewłaściwego zabezpieczenia ścieków komunalnych,  jak dochodzi do zanieczyszczenia wód gruntowych detergentami, tłuszczami i barwnikami chemicznymi. Ponadto duży nacisk kładziony jest na uświadomienie  młodym mieszkańcom Konina istotnej korelacji: właściwej postawy ludzi do ochrony środowiska, czystości środowiska, zdrowego społeczeństwa.

Lekcje ekologii zlecone przez PWiK Sp. z o.o. w Koninie w ramach projektu Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina prowadzone będą do wakacji i kontynuowane już w nowym roku szkolnym. Zwieńczeniem spotkań w szkołach i przedszkolach będzie spotkanie podczas planowanego na jesień br. Dnia Otwartego konińskiej oczyszczalni ścieków. 

Oczyszczalnia w modernizacji

21.03.2014

Ruszyły prace związane z modernizacją Oczyszczalni Ścieków „Prawy Brzeg” w Koninie. W ich efekcie obiekt będzie spełniać najsurowsze wymagania dotyczące redukcji związków biogennych zawartych w ściekach. Roboty prowadzone są w ramach Projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

W tej chwili prace trwają na kilku obiektach równocześnie, m.in. osadniku wstępnym, zewnętrznej sieci dezodoryzacji, sieciach ścieków oczyszczonych oraz dyspozytorni i sieci hydrantowej. Niebawem robotami objęte zostaną także kanalizacja światłowodowa, komory zasuw oraz budynek krat. Docelowo modernizację przejdą: część mechaniczna oczyszczalni, osadniki pompowni osadu wstępnego, komory reaktorów biologicznych, układ dystrybucji powietrza. Wybudowany będzie układ hermetyzacji i oczyszczania powietrza.
Jak wiele pracy czeka Wykonawcę pokazuje przykład osadnika wstępnego. Zakres zadań tylko na tym obiekcie przewiduje hydrauliczne wyczyszczenie całości zbiornika, czyszczenie piaskowe całości konstrukcji, demontaż zgarniacza i oprzyrządowania, naprawę iniekcyjną konstrukcji zbiornika, jego uszczelnienie i na końcu montaż nowego zgarniacza. Roboty na samym osadniku potrwają 10 miesięcy i według planu powinny się zakończyć w połowie listopada.
Prace prowadzone są tak, by w żaden sposób nie zakłócić funkcjonowania oczyszczalni, która podczas modernizacji musi spełniać swoją rolę. Wszystkie roboty powinny zgodnie z harmonogramem zakończyć się jesienią tego roku, po czym nastąpi okres rozruchu oczyszczalni, który potrwa do marca 2015 roku. Wykonawcą prac na oczyszczalni jest wyłoniona w przetargu, doświadczona firma Instal Kraków S.A. Wartość kontraktu to blisko 10 mln zł.
Efektem  modernizacji będzie  zwiększona  przepustowość oczyszczalni liczona usuwanym ładunkiem zanieczyszczeń oraz zmiana technologii oczyszczania ścieków.
Dzięki temu zagwarantowane zostanie uzyskiwanie wymaganych europejską Dyrektywą „Ściekową” parametrów stężeń - odpowiednio dla azotu poniżej 10 g/m3, dla fosforu 1 g/m3. Tym samym oczyszczalnia osiągnie europejski standard oczyszczania ścieków. 
Prace prowadzone są w ramach Projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina”, który zakłada także podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej osiedli Pątnów i Gaj, co znacznie podniesie standard życia mieszkańców. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość przekracza 27 mln zł, a wartość dofinansowania to ponad 12 mln zł.Kontynuacja prac przy budowie sieci kanalizacyjnej

21.03.2014

Korzystając ze sprzyjających warunków atmosferycznych Wykonawca kontynuuje prace na osiedlach Pątnów i Gaj. Najtrudniejszy etap robót ziemnych, które na zlecenie PWiK Sp. z o.o. w Koninie realizuje spółka Skanska S.A., rozpocznie się w kwietniu na ulicy Kazimierskiej. Ruchliwa droga dojazdowa do elektrowni jest gęsto zabudowana, aby położyć rury kanalizacyjne należy zrobić wykop na dużej głębokości. Wymagało to będzie okresowego wyłączenia drogi z ruchu.  


Dotychczas udało się położyć ponad 1,5 km rur kanalizacyjnych, co stanowi ok. 40 procent całej planowanej inwestycji. Zapuszczono też w ziemi wszystkie trzy zbiorniki przepompowni, które stanowią główny element towarzyszący nowej sieci kanalizacyjnej. Prace ukończono na ulicach Ślesińskiej,  Kątowej i Prostej, ostatnie prace prowadzone są jeszcze na ulicy Mokrej.  Obecnie nadeszła kolej na ulice Szeroką, Gaj i Gminną, po nich, na przełomie marca
i kwietnia rury kanalizacyjne będą kładzione na ulicach Pątnowskiej i Kazimierskiej.
W przypadku tej ostatniej, jeśli będzie konieczne wprowadzenie okresowych objazdów,  zostanie to poprzedzone stosownymi komunikatami i postawieniem tablic  ze wskazaniem alternatywnej drogi, przez Gosławice albo ulicą Kleczewską.
Przypomnijmy, że w ramach prowadzonej od ub. roku rozbudowy systemu zbiorowego odprowadzania ścieków powstanie:
- 4,163 km sieci głównej,
- 1,292 km odcinków przyłączeniowych.
Sieć główna składać się będzie z:
- 3,848 km przewodów w systemie grawitacyjnym,
- 0,315 km przewodów w systemie ciśnieniowym,
- 3 pompowni ścieków (1 w Gaju, 2 w Pątnowie).


Wartość tego zadania opiewa na kwotę 5 514 356 zł. Dzięki przedsięwzięciu dostęp
do miejskiej sieci kanalizacyjnej uzyska 642 mieszkańców aglomeracji konińskiej z osiedli Gaj i Pątnów. Skończy się problem uciążliwych dla środowiska, śmierdzących szamb.

Prace na Oczyszczalni ruszyły pełną parą


26.02.2014

Na terenie Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg w Koninie trwają prace związane z realizacją Projektu "Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina"
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Celem modernizacji jest przystosowanie obecnie funkcjonujących obiektów oraz urządzeń do pracy w technologii zapewniającej biologiczne oczyszczanie ścieków z redukcją związków biogennych.

Na załączonych fotografiach widoczne są roboty budowlane na osadniku wstępnym.

Plan na os. Pątnów wykonany
03.12.2013
Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace przy budowie kanalizacji sanitarnej na osiedlu Pątnów w Koninie. Wykonawca robót zakończył już realizację inwestycji na 3 ulicach, w tym na ulicy Ślesińskiej. Do większych prac powróci wczesną wiosną.

Przypomnijmy, że prace na os. Pątnów ruszyły w lipcu tego roku i polegały na położeniu rur kanalizacyjnych pod istniejącymi odcinkami ulic. W tym celu trzeba było całkowicie lub częściowo wyłączyć je z ruchu. Prace rozpoczęto od ul. Ślesińskiej, a następnie prowadzono także na ul. Kątowej, Prostej i Mokrej. 
Priorytetem było terminowe wykonanie robót na ul. Ślesińskiej, której częściowe wyłączenie z ruchu wymusiło wprowadzenie w tym miejscu ruchu wahadłowego pojazdów. Zgodnie z harmonogramem wykonawca prac – Skanska S.A. – miał zakończył budowę kanalizacji w tym miejscu w listopadzie i tak się stało. W tym samym czasie zakończono też prace na ul. Kątowej i Prostej, a dzięki sprzyjającej aurze kontynuowane są roboty na ul. Mokrej. Jak mówi kierownik budowy Krzysztof Michalski ze Skanska S.A. prace budowlane będą prowadzone tam tak długo jak pozwoli na to pogoda, po czym zostaną wstrzymane do wczesnej wiosny. Wówczas wykonawca rozpocznie budowę kanalizacji w ciągu ul. Kazimierskiej, Gminnej, Szerokiej oraz ul. Gaj. Także w przyszłym roku planowana jest budowa 3 przepompowni ścieków. 
Wszystkie te prace służyć mają podłączeniu osiedli Pątnów i Gaj do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Dostęp do niej uzyska około 640 mieszkańców, dziś zmuszonych do korzystania z przydomowych szamb. Po wybudowaniu kanalizacji szamba przestaną być potrzebne i zostaną zlikwidowane, co przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego. W sumie na osiedlach Pątnów i Gaj położonych zostanie ponad 5,4 km rur. 
Prace prowadzone są w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską Projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina”. W jego ramach rozbudowana i zmodernizowana zostanie także oczyszczalnia ścieków Prawy Brzeg przy ul. Poznańskiej 49 w Koninie. Inwestorem prac jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie. Wartość Projektu to ponad 27,7 mln zł, a wartość dofinansowania z Unii Europejskiej przekracza 12,7 mln zł. Zobacz spot promujący naszą inwestycję
12.11.2013
Od 12 listopada na antenie TV Konin prezentowany jest promujący Projekt 30-sekundowy spot reklamowy. Film przedstawia fragmenty realizacji budowy kanalizacji na osiedlach Pątnów i Gaj oraz urządzenia i pracę oczyszczalni ścieków „Prawy Brzeg”. Wykorzystano w nim wypowiedzi Prezydenta Konina, Prezesa PWiK-u oraz Kierownika Jednostki Realizującej Projekt. Spot obejrzeć można kilka razy dziennie w porze największej oglądalności, między godziną 17 a 21. W ramach trwającej dwa tygodnie kampanii przewidziano w sumie 42 emisje spotu. To pierwsza z trzech telewizyjnych kampanii promujących Projekt. Kolejne przewidziano w latach 2014 i 2015.Ostatnie przygotowania do modernizacji Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg w Koninie30.09.2013

W połowie października powinny rozpocząć się prace związane z modernizacją Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg w Koninie. Umowę w tej sprawie podpisano 26 lipca 2013 r. z doświadczoną firmą Instal Kraków S.A. 

 

Wartość kontraktu opiewa na kwotę 11 940 586,00 zł. Do połowy 2015 roku krakowska firma ma przystosować obecnie działające obiekty oraz urządzenia do pracy w technologii gwarantującej biologiczne oczyszczanie ścieków z podwyższoną redukcją związków biogennych, szczególnie uciążliwych dla środowiska azotu i fosforu.

 

Zakres planowanej modernizacji obejmuje szczególnie: 

- modernizację części mechanicznej oczyszczalni,

- modernizację osadników pompowni osadu wstępnego,

- modernizację komór reaktorów biologicznych,

- modernizację układu dystrybucji powietrza,

- budowę układu hermetyzacji i oczyszczania powietrza.

 

Efektem tych prac będzie zwiększona przepustowość oczyszczalni liczona usuwanym ładunkiem zanieczyszczeń. Nie przewiduje się zwiększenia przepustowości hydraulicznej. Na skutek zmiany technologii Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg zagwarantowane zostanie uzyskiwanie wymaganych Dyrektywą „Ściekową” 91/271/EWG parametrów stężeń, odpowiednio dla azotu poniżej 10 g/m3, dla fosforu 1 g/m3. PWiK Sp. z o.o. w Koninie osiągnie tym samym bardzo wysoki, Europejski Standard Oczyszczania Ścieków. 

 

Na początku października br. Instal Kraków S.A. rozpoczął prace przygotowawcze polegające m.in. na zorganizowaniu zaplecza budowy, zabezpieczeniu dostawy niezbędnych urządzeń i materiałów. Do końca 2013 roku nastąpi operacja przepięcia sieci, tak, by prace modernizacyjne w żaden sposób nie ograniczyły obecnej przepustowości oczyszczalni oraz nie wpłynęły w czasie wykonywania niezbędnych prac na obniżenie dotychczasowego poziomu i jakości oczyszczania. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, wczesną wiosną 2014 roku powinny ruszyć roboty remontowe i budowlane, między innymi przy reaktorze biologicznym.Znamy zwycięzcę konkursu na najlepsze zdjęcie oczyszczalni!

20.09.2013
Fotografia „Walczę o czystość” autorstwa Pana Tomasza Spisackiego zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze zdjęcie oczyszczalni ścieków „Prawy Brzeg”, wykonane podczas Dnia Otwartego w PWiK Sp. z o.o. w Koninie.

Pan Tomasz otrzymał także wyróżnienie za zdjęcie pt. „Czekajcie na mnie” – za pomysłowość i poczucie humoru.
Dzień Otwarty Oczyszczalni Ścieków za nami

16.09.2013

Kilkaset osób wzięło udział w Dniu Otwartym Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg, jaki 14 września odbył się na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie. Osoby, które mimo nienajlepszej pogody przyjęły zaproszenie Przedsiębiorstwa, z pewnością tego nie żałowały. Nieco deszczową aurę gościom Pikniku wynagrodziła moc czekających na nich atrakcji.

Największą była możliwość zwiedzenia całego obiektu. To właśnie ona przyciągnęła na teren PWiK-u znaczną część uczestników wydarzenia. Wycieczki wędrowały śladem ścieków - od chwili ich wpłynięcia do Oczyszczalni, po moment jej opuszczenia. Zwiedzającym pokazywano niedostępne na co dzień miejsca, opowiadano o pracy urządzeń i maszyn, wyjaśniano zachodzące w Oczyszczalni procesy.

Wielką popularnością cieszyło się także laboratorium, w którym można było poznać wykorzystywane w Oczyszczalni technologie, zmieniające ścieki w czystą wodę. Dzieci mogły spróbować swoich sił w prostych doświadczeniach, za co nagradzano je dyplomami Małego Laboranta. Bardzo pouczająca była wystawa przedmiotów wyrzuconych przez mieszkańców miasta do ścieków i „wyłowionych” w Oczyszczalni. Zarówno na małych, jak i większych uczestnikach Dnia Otwartego spore wrażenie robiła też wystawa sprzętu wykorzystywanego w codziennej pracy Przedsiębiorstwa. Można było zobaczyć np. kamerę na kołach wykorzystywaną do badania uszkodzeń rur bez konieczności ich rozkopywania.

Po części edukacyjnej można było rozerwać się na rodzinnym Pikniku zorganizowanym przed siedzibą PWiK-u. Na scenie prezentowali się tańczący i śpiewający artyści z Konińskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury, wśród nich wicemistrzowie świata w tańcu dyskotekowym. Był też koncert orkiestry dętej ze Rzgowa, przejazdy kucykiem, konkursy sprawnościowe dla dzieci i wiedzowe dla dorosłych, dmuchańce, szczudlarz i klaun oraz wojskowa grochówka.

Piknik był jednym z elementów promocji realizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie Projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina”. Zadanie to zakłada budowę ponad 5 km kanalizacji sanitarnej na osiedlach Pątnów i Gaj i podłączenie jej do miejskiej sieci. Dzięki temu znacznie podniesie się standard życia mieszkańców tego rejonu Konina. W ramach Projektu modernizację i rozbudowę przejdzie także Oczyszczalnia Ścieków „Prawy Brzeg”, co znacznie podniesie jej możliwości redukcji szkodliwych dla środowiska związków zawartych w ściekach.  Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość przekracza 35 mln zł, a wartość dofinansowania 16 mln zł.

Podczas Pikniku rozdawano ulotki i broszury informujące o Projekcie, a postęp prac realizowanych w jego ramach można było śledzić na wystawie fotograficznej i ekranie LED zamontowanym na warsztatowym budynku PWiK-u.

BOK i KASA czynne w sobotę


10.09.2013

Serdecznie zapraszamy Państwa na Dzień Otwarty, który odbędzie się 14.09.2013. Oprócz wielu atrakcji towarzyszących imprezie, będzie również możliwość skorzystania z Biura Obsługi Klienta i Kasy. Pracownicy PWiK są do Państwa dyspozycji w godzinach 11:00 – 16:00.Pierwsza konferencja prasowa poświęcona Projektowi
06.09.2013
      50 osób wzięło udział w pierwszej konferencji prasowej poświęconej Projektowi "Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina". Przedstawiono na niej założenia i cele Projektu, poinformowano także o formach jego promocji.

      Konferencja odbyła się 5 września w sali konferencyjnej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie (PWIK). Oprócz dziennikarzy lokalnych i regionalnych mediów zaproszono na nią parlamentarzystów, władze miasta, radnych, przedstawicieli miejskich spółek i organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

      Prezentacji projektu dokonał Maciej Dąbrowski. Kierownik Jednostki Realizującej Projekt zwrócił uwagę m.in. na fakt, że inwestycje, realizacji jakich podjęło się PWIK, były konieczne, by miasto mogło spełnić krajowe i unijne wymagania dotyczące stężenia zanieczyszczeń w ściekach. Przypomniał historię Projektu podkreślając, że na jego realizację Przedsiębiorstwo zdobyło dofinansowanie ze środków unijnych. Wiele miejsca poświęcił efektom inwestycji, wśród których wymienił m.in. eliminację szamb i poprawienie redukcji zanieczyszczeń na oczyszczalni ścieków. Przedstawił także najważniejsze założenia promocji Projektu.

      Obecny na konferencji Prezydent Konina Józef Nowicki powiedział, że Projekt w pełni zabezpiecza potrzeby miasta w zakresie gospodarki ściekami, a jednocześnie daje szansę, by Konin spełniał wciąż rosnące normy ochrony środowiska. Prezydent Nowicki pogratulował zespołowi pracującemu przy przygotowaniu i realizacji Projektu i życzył, by nie zabrakło mu profesjonalizmu i wytrwałości.

      Z kolei Zbigniew Szymczak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie, stwierdził, że realizacja Projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania wszystkich, którzy są zainteresowani rozwojem miasta. Prezes Szymczak przypomniał także, że najważniejszym celem realizacji Projektu jest podniesienie standardu życia mieszkańców Konina.

      W ramach Projektu "Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina" osiedla Pątnów i Gaj zostaną podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej, co znacznie podniesie standard życia mieszkańców. Z kolei Oczyszczalnia Ścieków "Prawy Brzeg" przejdzie modernizację i rozbudowę, dzięki czemu będzie spełniać najsurowsze wymagania dotyczące redukcji szkodliwych dla środowiska związków zawartych w wodzie.

      Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Jego wartość to blisko 28 milionów złotych, a dofinansowania prawie 13 milionów.Oczyszczalnia Ścieków otwiera drzwi
09.09.2013
      Zwiedzanie niedostępnych na co dzień urządzeń i instalacji będzie największą atrakcją zaplanowanego na 14 września Dnia Otwartego Oczyszczalni Ścieków "Prawy Brzeg" w Koninie. Wydarzeniu, które odbędzie się na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie towarzyszyć będzie rodzinny Piknik z występami artystów i orkiestr dętych, mnóstwem atrakcji dla dzieci oraz konkursami z nagrodami.

      Jak to możliwe, że do oczyszczalni trafiają ścieki, a opuszcza ją niemal idealnie czysta woda? Co dokładnie dzieje się tam z nieczystościami? I jak to wszystko wygląda? Właśnie na takie pytania można będzie znaleźć odpowiedzi podczas Dnia Otwartego Oczyszczalni Ścieków "Prawy Brzeg". Będzie to niepowtarzalna okazja w roku, by zwiedzić niedostępne zwykle miejsca i na własne oczy zobaczyć szczelnie ukryte na co dzień urządzenia i instalacje. Wraz z przewodnikami, w role których wcielą się długoletni pracownicy zakładu, będzie można prześledzić cały proces oczyszczania ścieków, od momentu ich dotarcia na Oczyszczalnię, po jej opuszczenie w postaci czystej wody.

      Ale to nie koniec atrakcji. Po zwiedzeniu Oczyszczalni będzie można zabawić się na rodzinnym Pikniku. Na specjalnej scenie zaprezentują się śpiewający i tańczący artyści z Konińskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury. Będą też występy orkiestr dętych ? górniczej i ze Rzgowa. Wszyscy goście Dnia Otwartego zaproszeni zostaną również do udziału w różnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Najwięcej atrakcji zaplanowano dla dzieci: będą dmuchańce, kucyki, stoiska z zabawkami i pysznościami, malowanie buzi i spotkania z klaunem czy szczudlarzem.

      Kolejną atrakcją będzie wystawa zdjęć przedstawiająca początek prac związanych z realizowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie Projektem "Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina". W jego ramach osiedla Pątnów i Gaj zostaną podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej, co znacznie podniesie standard życia mieszkańców. Z kolei Oczyszczalnia Ścieków "Prawy Brzeg" przejdzie modernizację i rozbudowę, dzięki czemu będzie spełniać najsurowsze wymagania dotyczące redukcji szkodliwych dla środowiska związków zawartych w wodzie. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość przekracza 35 mln zł, a wartość dofinansowania 16 mln zł.

      Dzień Otwarty odbędzie się 14 września na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. przy ul. Poznańskiej 49 w Koninie. Początek zaplanowano na godzinę 11.00, a zakończenie na godzinę 16.00.Zmiana organizacji ruchu na Ślesińskiej
16.07.2013
      W związku z rozpoczęciem budowy kanalizacji na osiedlach Gaj i Pątnów w Koninie, z dniem 15 lipca nastąpiła zmiana organizacji ruchu drogowego. Na czas robót w miejscu prac ruch będzie odbywał się wahadłowo. Budowa kanalizacji jest realizowana w ramach Projektu "Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina, współfinansowanego przez UE. Beneficjentem Projektu, a jednocześnie inwestorem prac jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie.

      W ciągu drogi krajowej nr 25 na ulicy Ślesińskiej, w okolicach ronda, na odcinku 100 metrów trwa frezowanie nawierzchni, a za kilka dni rozpoczną się wykopy. W związku z tym częściowo wyłączony z ruchu jest jeden pas jezdni, a ruch pojazdów odbywa się w tym miejscu wahadłowo. Prace systematycznie będą przesuwały się w kierunku granic miasta Konina z gminą Ślesin. Na ulicy Ślesińskiej potrwają one do końca października. W dalszej kolejności roboty będą prowadzone na ulicy Kazimierskiej (w ciągu drogi nr 264) oraz na ulicach lokalnych: Kątowej, Pątnowskiej, Gminnej, Szerokiej, Prostej, Mokrej oraz ulicy Przemysłowej i Gaj.

      Prace drogowe na osiedlach Pątnów i Gaj służą przygotowaniu do budowy sieci sanitarnej dla tej części Konina. Położonych tam zostanie ponad 5,4 km rur, powstaną też 3 przepompownie ścieków. Dzięki temu dostęp do sieci kanalizacyjnej uzyska 642 mieszkańców, dziś zmuszonych do korzystania z przydomowych szamb. Po zakończeniu prac modernizacyjnych i wybudowaniu kanalizacji, szamba przestaną być potrzebne i zostaną zlikwidowane, co znacznie poprawi jakość życia mieszkańców.

      Wartość Projektu "Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego Miasta Konina" to blisko 35,5 mln złotych, a kwota dofinansowania stanowi 85% wydatków kwalifikowanych. Wsparcie to pozwoli nie tylko wybudować nową sieć kanalizacyjną na osiedlach Gaj i Pątnów, ale także rozbudowana i unowocześniona zostanie Oczyszczalnia Ścieków Prawy Brzeg przy ulicy Poznańskiej w Koninie. Jest to pierwsza tak duża inwestycja związana z unowocześnieniem i rozbudową sieci kanalizacyjnej w mieście, współfinansowana przez Unię Europejską, której efektem będzie m.in., podniesienie komfortu życia mieszkańców podłączonych do sieci kanalizacyjnej oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne.


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
www.pois.gov.pl
O Projekcie
Opis Projektu
Wartość Projektu i kwota dofinansowania
Zaangażowanie Unii Europejskiej
Zadanie inwestycyjne
Budowa sieci kanalizacyjnej na osiedlach Pątnów i Gaj
Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg
Multimedia
Komunikaty
Aktualności
Dla mediów
Komunikaty dla mediów
Promocja Projektu
© PWIK Konin
Realizacja: AIKON Poznań Sp. z o.o. | Insert Studio